Kirurgija

Vađenje zuba je najčešći oralnokirurški zahvat u našoj ordinaciji iako je moguće po dogovoru obaviti sve oralnokirurške zahvate.

Ostali zahvati su alveotomija i ekstrakcija umnjaka, apikotomija i ugradnja kosti (augmentacija).

Ekstrakcija (vađenje) zuba

Vađenje zuba je standardan zahvat stomatološkoj praksi. Koliko god je složeno, uglavnom prolazi bez velikih problema i komplikacija.

Svaki stomatolog će dati sve od sebe da do ovog zahvata ne dođe, ali pacijenti isto tako moraju imati na umu da je najzdravije upalne procese s lošom prognozom odstraniti iz tijela. Ne samo radi sprečavanja širenja upale na okolne zube i strukture, već i radi lakšeg nadomještanja izgubljenog zuba kasnije.

Stanje poslije vađenja zubi predstavlja veću komplikaciju. Ako se zubi koji nedostaju na vrijeme ne nadomjeste, mogu uzrokovati pomicanje ostalih zuba, što utječe na zagriz i normalnu funkciju usne šupljine i okolnih struktura. Osim toga, dolazi i do povlačenja kosti na mjestu gdje zub nedostaje.

Stomatolog može predložiti adekvatnu zamjenu za zube koji nedostaju, u vidu protetske ili implantoprotetske terapije.

Kirurgija

Atraumatsko vađenje zuba

Ako se prije vađenja zuba odlučite da nadomjestite zub implantatom, onda je jako važno da se vađenje zuba provede u kontroliranim uvjetima.

Prilikom ekstrakcije zuba se čuva kost, a u nakon vađenja u ranu se stavlja umjetna kost i membrana.

Tako se očuva dovoljno volumena kosti u koju se ugrađuje zubni implantat i ne treba dodatna augmentacija grebena (dodatni zahvat proširenja kosti prilikom postavljanja implantata).

Taj postupak štedi i vrijeme i novac pacijenta, a kasnije je vjerojatniji dobar ishod implantološke terapije.