Protetika

Protetskim radovima nadomještamo prirodne zube koji nedostaju, vraćamo funkciju  i/ili ispravljamo estetske nedostatke postojećih zuba.

Protetski radovi se razlikuju funkcijom, načinom ugradnje i cijenom. Postoji nekoliko vrsta nadomjestaka:

  • zubne proteze (mobilni protetski nadomjesci)
  • zubne krunice / zubni mostovi (fiksni protetski nadomjesci na prirodnim zubima)
  • krunice i mostovi na implantatima

Intraoralni scanner značajno ubrzava izradu protetskih radova, povećava preciznost i predstavlja imperativ u svakoj modernoj stomatološkoj ordinaciji.

Fiksna protetika

Fiksnoprotetski radovi su krunice i mostovi. Te radove pacijent nakon cementiranja ne može samostalno vaditi i stavljati u usta kao proteze.
Krunica se cementira na jedan izbrušeni zub. Najčešće se izrađuje ako je zub oštećen traumom, ako puno ga nedostaje zbog pojave karijesa ili kod liječenih zuba.
Mostovi se izrađuju kada jedan ili više zuba u čeljusti nedostaje. Tada se bruse zubi koji omeđuju bezubi prostor i zovu se nosači mosta, a zubi koji nadoknađuju bezubi prostor zovu se međučlanovi. Nakon cementiranja mosta na nosače ta konstrukcija čini neprekinutu cjelinu.

Mobilna protetika

Potpune i djelomične proteze su protetski nadomjesci koje pacijent sam vadi i stavlja u usta.
Potpune proteze nisu ničim učvršćene u usnoj šupljini nego ih pacijent nosi balansirajući ležište proteze mišićima obraza i jezika.
Djelomične proteze se jednim dijelom oslanjaju na preostale zube u čeljusti, a drugim dijelom, kao i pomične proteze priliježu uz bezubu sluznicu.

Jeste li znali...?

Ono što je velika prednost djelomičnih proteza u odnosu na totalne je što se na zubima nosačima koji ostaju u čeljusti mogu pripremiti čvrste veze (kopče, teleskopi) i tako dobivamo visokoestetski kombinirani rad s kojim pacijent funkcionira odlično!

Implantoprotetika

Kada govorimo o implantoprotetici, mislimo na protetske nadomjeske na implantatima.
Na implantat se može pričvrstiti jedna krunica i tako nadoknaditi jedan izgubljeni zub.
Dva i više implantata mogu nositi most. Ta konstrukcija je fiksna i nju pacijent ne može samostalno izvaditi ili postaviti u usta.
Dva i više implantata mogu nositi i pomičnu protezu. Tu konstrukciju pacijent sam vadi i postavlja u usta.
Definitivno protetsko rješenje se može odrediti tek nakon kliničkog pregleda i analize CBCT snimke.

Potpuna bezubost

 
 

NAČINI ZBRINJAVANJA POTPUNE BEZUBOSTI RADOVIMA NA IMPLANTATIMA

 
 

1. PROTEZA NA LOKATORE
2. FIKSNOPROTETSKI RAD NA 6 IMPLANTATA U GORNJOJ ČELJUSTI

Krunica na implantatu

 
 

1. POČETNA SITUACIJA - IZGUBLJEN STRAŽNJI ZUB
2. UGRADNJA IMPLANTATA
3. SUPRASTRUKTURA (ABUTMENT) NA IMPLANTATU
4. KRUNICA NA ABUTMENTU

Most na implantatu

 
 

Terapija udlagama

Bruksizam (škripanje zubima) je vrlo raširena pojava i stvara veliki problem pacijentima. Ne samo da estetski narušava izgled jer dovodi do trošenja i skraćivanja kruna zuba, već dovodi i do boli u zglobu, preosjetljivosti zuba i glavobolje. Terapija je dugotrajna i kompleksna.
Cilj okluzijske terapije je stvaranje uvjeta kojima će se zaustaviti štetno djelovanje bruksizma, a provodi se udlagama.
Udlaga se izrađuje u zubotehničkom laboratoriju, za svakog pacijenta individualno. Nakon potpunog dijagnostičkog i terapijskog učinka okluzijskih udlaga može se pristupiti ireverzibilnoj terapiji – parodontološkoj, ortodontskoj ili protetskoj.

 
 

Galerija

Bezmetalna keramika
Bezmetalna krunica
Protetika
Protetika
Protetika