Parodontologija
Liječenje i čuvanje zdravlja potpornih tkiva zuba provodimo u nekoliko stupnjeva.
Osnovna njega usne šupljine, uz obavezne preglede svakih 6 mjeseci, uključuje skidanje zubnog kamenca, poliranje i pjeskarenje.
Kod bolesti parodonta pristupa se inicijalnoj parodontološkoj terapiji (kiretaža zuba) kako bi se bolest stabilizirala i usporila. Nakon toga, potrebni su redovni pregledi i održavanje od strane stomatologa (recall).
Komplicirani, uznapredovali slučajevi zahtijevaju parodontnu kirurgiju.
Skidanje zubnog kamenca
Zubni kamenac se taloži na površinama zubnih kruna. Potrebno ga je ukloniti u prosjeku svakih 6 mjeseci. Kod nas je moguće to učiniti ultrazvučnim skidačima kamenca i najsuvremenijim piezo skidačima kamenca.
Pacijenti na ovaj zahvat dolaze iz estetskih razloga, ali još je važniji njegov učinak na zdravlje usne šupljine. Zubni kamenac je uzrok upale zubnog mesa i može dovesti do krvarenja, otapanja kosti oko zuba i posljedično tome klimanja i ispadanja zubi iz čeljusti.
Na prvom pregledu pacijenta, uz pomoć RTG ortopantomogramske snimke procjenjujemo i stanje parodonta (potpornih tkiva oko zuba) i planiramo parodontnu terapiju.
Poliranje i pjeskarenje zuba
Poliranje i pjeskarenje zuba jako je važno učiniti nakon uklanjanja zubnog kamenca.
Poliranje zuba radi se četkicom i dijamantnom pastom koja u sebi sadrži abrazivne granulice i tako dodatno zaglađuje površinu cakline.
Pjeskarenje je postupak namijenjen čišćenju teško dostupnih mjesta u ustima. Izvodi se tako što uređaj aplicira abrazivne mikrogranule otopljene vodom, pod pritiskom. Preporučujemo ga pušačima, osobama koje imaju fiksnoprotetske nadomjeske i fiksne ortodontske aparatiće. Daje efekt izbjeljivanja zuba i duže vrijeme sprječava ponovo nakupljanje kamenca.
Inicijalna parodontna terapija
Inicijalna parodontna terapija je mehaničko i strojno uklanjanje zubnih naslaga koje se nalaze ispod ruba gingive koji je vidljiv u ustima. Tako se borimo protiv bakterija koje su uzročnik parodontitisa.
Provodi se u lokalnoj anesteziji kiretama, posebnim instrumentima kojima se čisti i polira površina korijena zuba, a nakon toga se čišćenje dodatno provodi strojno uz usporedno ispiranje džepova mlazom vode.
Nakon provedene terapije pacijent mora održavati besprijekornu higijenu zubnom četkicom i pastom, te međuzubnim četkicama. Inicijalne parodontološka terapija sama po sebi nije dovoljna ako pacijent maksimalno ne surađuje.
Jeste li znali...?
Recall su kontrolni pregledi i čišćenje novonastalih naslaga u mjesecima koji slijede nakon inicijalne terapije. Jednako je važna kao i inicijalna terapija. Dobra higijena koju pacijent sam održava kod kuće i redovne kontrole su odlučujući faktori u održavanju kronične bolesti tj. parodontitisa pod kontrolom.